Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais. Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine. Asmens duomenų tvarkymo taisyklės

Nuo ko priklauso aukso spalva: nuo baltos (pilkos) iki juodos

Nuo ko priklauso aukso spalva: nuo baltos (pilkos) iki juodos

Grynas auksas yra šiek tiek rausvai geltonos spalvos, tačiau įvairių kitų spalvų auksas gali būti gaminamas legiruojant auksą su kitais elementais.

Yra daugybė skirtingų aukso spalvų, kurių kiekviena turi savo unikalią istoriją (nuo baltos iki visiškai juodos). Kai kurių spalvų auksas randamas gamtoje, o kitas galima sukurti tik dirbtiniu būdu. Visas spalvotas auksas savo atspalvį įgauna dėl kito metalo.

Spalvotas auksas skirstomas į tris grupes:

  • lydiniai su sidabru ir variu įvairiomis proporcijomis, iš kurių gaunamas baltas, geltonas, žalias ir raudonas auksas. Tai paprastai plastiški lydiniai.

  • Tarpmetaliniai junginiai, iš kurių gaunamas mėlynas ir violetinis auksas, taip pat kitų spalvų auksas. Paprastai jie yra trapūs, tačiau gali būti naudojami kaip brangakmeniai ir inkrustacijos.

  • Paviršiaus apdorojimas, pavyzdžiui, oksidų sluoksniai.

 

Raudonas ir rožinis auksas 

Rožinis auksas yra aukso ir vario lydinys, glaudžiai susijęs su raudonuoju auksu, nes skiriasi aukso ir vario santykiu bei tuo, ar pridėta sidabro, ar ne. Rožinis auksas yra keturių lygių:

18K (K-karatai) rožinis auksas (75 % aukso, 22,25 % vario, 2,75 % sidabro)

18K rožinis auksas (75 % aukso, 20 % vario, 5 % sidabro)

18K raudonasis auksas (75 % aukso, 25 % sidabro)

12K raudonasis auksas (50 % aukso, 50 % vario).

Vario priemaiša lydinyje su auksu leidžia išgauti spalvas nuo tamsesnių geltonos atspalvių iki intensyvios raudonos spalvos. Be to, į daug vario turinčius lydinius galima pridėti iki 15 % cinko, kad jų spalva pasikeistų į rausvai geltoną arba tamsiai geltoną.

Rožinis auksas taip pat nėra hipoalerginis dėl jame esančio vario, todėl įsitikinkite, kad tam, kam jį perkate, variniai papuošalai netrukdo - rožinis auksas gali būti romantiškas, bet odos bėrimas tikrai ne.

Baltasis auksas

Aukso rinka neatsilieka nuo tendencijų, o viena madingiausių pastarojo meto aukso rūšių yra baltasis auksas. Baltasis auksas yra aukso ir baltojo metalo, pavyzdžiui, sidabro, platinos, paladžio arba nikelio, lydinys. Apskritai, norint gauti šviesesnės spalvos auksą, pakanka pagaminti aukso lydinį su bet kuriuo kitu metalu (išskyrus varį). Įprastą baltojo aukso formulę sudaro 90 % masės aukso ir 10 % masės nikelio. Kad padidėtų plastiškumas, gali būti pridėta vario.  Juvelyrikos pramonėje naudojami aukso-paladžio-sidabro ir aukso-nikelio-vario-cinko lydiniai. Paladis ir nikelis veikia kaip pirminiai aukso balikliai; cinkas veikia kaip antrinis baliklis, silpninantis vario spalvą.

Kai kuriuose baltojo aukso lydiniuose naudojamas nikelis gali sukelti alerginę reakciją, kai jie ilgai nešiojami (taip pat ypač kai kurių rankinių laikrodžių korpusuose). Ši reakcija, paprastai nedidelis odos bėrimas dėl nikelio dermatito, pasireiškia maždaug vienam iš aštuonių žmonių; dėl šios priežasties daugelis šalių nenaudoja nikelio savo baltojo aukso gaminiuose. Todėl vietoj jo į rinką leidžiami baltojo aukso gaminiai su paladžio priemaiša. Tačiau šis metalas yra brangesnis ir sunkiau apdorojamas, todėl gaminio kaina gerokai išauga. Baltasis auksas - jei lydinys nesuteikia patenkinamos spalvos - taip pat gali būti padengtas rodžiu, paladžiu arba platina. Galiausiai vis dėlto verta paminėti, kad, be spalvos pokyčio, skirtingos aukso rūšys pasižymi ir skirtingomis fizikinėmis savybėmis. Grynas auksas yra gana minkštas ir pažeidžiamas metalas, todėl nėra labai praktiškas. Pridėjus kitų, kietesnių metalų, auksas tampa kietesnis ir geriau tinka kaip medžiaga, pavyzdžiui, vestuviniams žiedams ar kitiems papuošalams gaminti.

Geltonas auksas

Kai kalbame apie geltonąjį auksą, daugelis iš karto pagalvoja apie gryną auksą. Tačiau iš tiesų geltonasis auksas gali būti įvairių karatų, taigi ir įvairių kainų. 18 karatų yra aukščiausios kokybės juvelyrinių dirbinių standartas, kurį paprastai sudaro aukso, vario ir sidabro lydinys.

Geltonas auksas yra dviejų lygių:

18K geltonasis auksas: 75 % aukso, 12,5 % vario, 12,5 % sidabro

18K geltonasis (tamsesnis) auksas: 75 % aukso, 15 % vario, 10 % sidabro

Mėlynas auksas

Mėlynasis auksas yra gana naujas reiškinys, kuris dar tik įsitvirtina. Tikrasis mėlynasis auksas yra aukso ir galio arba indžio lydinys, todėl jis yra pilkšvos spalvos. Šio metalo grynumas paprastai būna apie 11 K, jis yra gana patvarus ir nebrangus.

Oksido sluoksniai taip pat gali būti naudojami mėlynajam auksui išgauti: 75 % aukso, 24,4 % geležies ir 0,6 % nikelio lydinį apdorojant karščiu 450-600 °C temperatūroje.

Sodrios safyro mėlynos spalvos 20-23K auksą taip pat galima gauti legiruojant ruteniu, rodžiu ir dar trimis elementais ir termiškai apdorojant 1800 °C temperatūroje; susidaro 3-6 mikrometrų storio spalvoto paviršiaus oksido sluoksnis.

Žalias auksas

Žaliasis auksas būna 18K (75 % aukso) ir 14K (58,5 % aukso), jo atspalvis skiriasi dėl gamyboje naudojamo aukso, sidabro, vario, cinko ir kadmio bei nikelio kiekio. 18K versijos paprastai yra vertingesnės už 14K versijas.

Kadmio taip pat galima pridėti į aukso lydinius ir taip sukurti žalią spalvą, tačiau jo naudojimas kelia susirūpinimą sveikatai, nes kadmis yra labai toksiškas. 75 % aukso, 15 % sidabro, 6 % vario ir 4 % kadmio lydinio gaunamas tamsiai žalias lydinys. Žaliasis auksas yra senovinis ir šiek tiek paslaptingas metalas, o dabar beveik nenaudojamas.

Violetinis-purpurinis auksas

Purpurinis auksas (dar vadinamas ametistiniu auksu ir violetiniu auksu) yra aukso ir aliuminio lydinys, kuris labai retai naudojamas juvelyriniams dirbiniams gaminti. Taip yra dėl to, kad pridėjus aliuminio auksas tampa trapus, o dėl smūgių metalas gali suskilti. Violetinis auksas yra trapesnis už kitus aukso lydinius (jis yra intermetalinis junginys, o ne plastiškas lydinys, ir nuo aštraus smūgio gali suskilti), todėl jis paprastai apdirbamas ir facetuojamas, kad būtų naudojamas kaip "brangakmenis" įprastuose juvelyriniuose dirbiniuose, o ne pats savaime.

Dėl šios priežasties, nepaisant to, kad jo karatų skaičius yra didelis (paprastai jis sudaro 88 % aukso), jis naudojamas retai.

Pilkas auksas

Pilkasis auksas - tai baltojo aukso rūšis: aukso ir paladžio lydinys. Jis labai minkštas, todėl naudojamas brangakmeniams juvelyriniuose dirbiniuose įtvirtinti, o ne kaip medžiaga, iš kurios gaminami dirbiniai.

Juodasis auksas

Juodasis auksas gali būti gaminamas trimis skirtingais būdais: oksidacija, cheminis nusodinimas iš garų ir patinavimas. Visi šie procesai yra sudėtingi ir visi jie yra dengimo būdai. Todėl juodasis auksas iš tikrųjų neegzistuoja taip, kaip rožinis ir baltasis auksas, kurie yra tikros medžiagos - medžiagų lydiniai.

Vario turtingus lydinius apdorojant kalio sulfidu galima išgauti įvairių spalvų - nuo rudos iki juodos.

Nors naujovė gali būti įdomi, tačiau danga laikui bėgant tikrai nusidėvės, t. y. maždaug po metų turėsite balto aukso žiedą.

Žemiau pateikiame dažniausius klausimus apie aukso spalvą ir atsakymus į juos.

Kuri aukso spalva yra brangiausia?

Svarbu ne spalva, o grynumas. Kuo grynesnis lydinys, tuo didesnė jo vertė. 

Tačiau nors vertingesnis metalas gali atrodyti patrauklus, mažesnio grynumo auksas dažnai yra ilgaamžiškesnis.

Kokia yra rečiausia aukso rūšis?

Atsiradus šiuolaikiniams lydymo būdams, daugumą aukso spalvų galima pagaminti dirbtinai, tačiau grynas, 24 karatų auksas vis dar yra rečiausias.

Kokia yra labiausiai paplitusi aukso spalva?

Geltonasis ir baltasis auksas yra labiausiai paplitusios aukso spalvos.

Kuri spalva yra geriausia aukso?

Tai priklauso nuo asmeninio pasirinkimo ir pageidaujamo naudojimo: kuri gerai dera su kitais jūsų papuošalais? Kuri tinka prie jūsų aprangos? Kuris yra gražiausias? Kuriam nesate alergiškas? 

Pasirinkimas visada priklauso tik  nuo jūsų!